Choć pies został udomowiony ponad 10 tysięcy lat temu, to nadal potrafi przejawiać nietypowe dla niego zachowania. Choć nie zawsze potrafimy takie zachowania zaakceptować, to nie powinniśmy karać za nie naszego pupila. Powinniśmy wybaczyć naszemu psu tarzanie się w błocie i innych nieczystościach, ponieważ w takiej sytuacji nasz pies próbuje zamaskować swój zapach. Psy wykazują także zachowania łowieckie, czyli nagła gonitwa za kotem, czy innym równie szybko poruszającym się obiektem.

Naturalnym zachowaniem psa, jest także zakopywanie różnych znalezionych przez niego rzeczy, czy także zaznaczanie przez niego terenu moczem. Najbardziej atawistycznym zachowaniem naszego pupila jest szczekanie. Pies w taki sposób informuje nas o zagrożeniu, ostrzega lub woła na pomoc. Nie możemy mu tego zabronić, czy nakazać na kogo i o jakiej porze ma szczekać.

Musimy także zaakceptować ciągłe ucieczki psiego samca, czy oznaczanie przez suczkę różnych rzeczy, ponieważ wtedy nasze zwierzaki kierują się po prostu silnym instynktem rozrodczym.