Za mundurem…

Coraz większa liczba psów, szkolona zostaje do celów służbowych. Specjalnie wytresowane psy są przeznaczone do zapewniania bezpieczeństwa ludzi i do wykonywania zadań związanych z egzekwowaniem prawa. Takie psy wykonują swoją pracę w policji, wojsku, straży pożarnej i granicznej oraz w wydziale kontroli celnej.

Psy są wykorzystywane do takich celów dzięki swoim znakomitym zdolnościom węchowym oraz zdolności podążania za danym zapachem aż do znalezienia poszukiwanego celu. Umiejętności węchowe wyszkolonego psa są także wykorzystywane w przypadku cywilnych akcji poszukiwawczych i ratunkowych, jak również w celu zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa przez firmy prywatne. Każdy odpowiednio wyszkolony pies ma swojego wykwalifikowanego opiekuna i jednocześnie przewodnika, co pozwala na sprawne wykonanie powierzonego im zadania.

Opiekun ma obowiązek zapewnienia psu odpowiedniej opieki i dbania o jego profesjonalne przeszkolenie. Jednak nie każdy pies nadaje się do służby. Pies służbowy musi mieć nienaganny węch, wykazywać zdolności tropicielskie i być w doskonałej formie fizycznej.