Szczepienia wcześniaków

Dzieci urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, zwane popularnie wcześniakami, są o wiele bardziej niż inne noworodki narażone na różnego rodzaju zakażenia.

Z tego właśnie powodu ważne jest, aby poddać je szczepieniom, tak samo jak pozostałe niemowlęta. Wyjątki od kalendarza szczepień występują tylko w kilku przypadkach.

Jest nim, np. szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz gruźlicy – z podaniem tej ostatniej należy wstrzymać się do momentu, aż dziecko będzie ważyć co najmniej dwa kilogramy.

Warto wiedzieć też, że wcześniaki obowiązkowo szczepi się przeciwko pneumokokom i krztuścowi – tu stosuje się szczepionkę bezkomórkową. Choć dzieci urodzone zbyt wcześnie są bardzo delikatne, reagują one na szczepionki tak samo jak te, które przyszły na czas w terminie.

Zazwyczaj więc nie przesuwa się szczepień na wiek późniejszy, a czasem nawet podaje się większą liczbą dawek. Przeciwwskazaniami do podania szczepionki nie jest nawet konieczność zoperowania wady serca lub choroby przewlekłe.

Tu należy jednak wziąć pod uwagę indywidualny przypadek.