Subkultura dresiarska

Dresiarzy powszechnie zalicza się do grupy subkultur młodzieżowych. Początki ruchu datuje się na lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, natomiast jako grupę społeczną, którą wskazuje się jako źródłową są środowiska robotnicze.

Termin „dresiarze”, jak łatwo się domyślić, pochodzi od noszonego na co dzień luźnego stroju sportowego. Bywa, że ruch dresiarski mylony jest z subkulturą skinheadów.

Dzisiejsze rozumienie słowa „dresiarz” obejmuje młodego człowieka zamieszkującego wielko-płytowe blokowisko i spędzającego dużo czasu na ławce pod blokiem albo na klatce schodowej. Członków tej subkultury utożsamia się z zaczepnymi docinkami, gwałtownością w zachowaniu oraz brakiem kultury osobistej.

Przypisuje się im także skłonność do przestępczości. Sami „dresiarze” miewają silne przywiązanie do swojej grupy i sami nie nazywają się w ten sposób.

Niegdyś typowy „dresiarz” byłby słuchaczem muzyki disco polo oraz disco. Dziś „na osiedlu” słucha się przede wszystkim rapu oraz muzyki elektronicznej i klubowej.

www.stephan-keppler.de