Napęd spalinowy

To, że auta w ogóle jeżdżą wynika z tego, iż zastosowano w nich napęd, który wprawia je w ruch. Trzeba podkreślić, że różne pojazdy mogą posiadać różne rodzaje napędów – na początek jednak zajmijmy się tą najbardziej tradycyjną opcją, która zyskała zresztą wielką rzeszę zwolenników i wciąż dominuje na światowym rynku. Auta napędzane spalinowo były pierwszymi jakie się pojawiły i choć na przestrzeni lat napędy modernizowano i udoskonalano, ogólne założenie nie zmieniło się. Aby auto ruszyło, konieczne jest wlanie do baku paliwa, które jest spalane przez silnik i dzięki temu może pokonywać znaczące odległości.

Różne modele silników różnią się stopniem zużycia benzyny. Generalnie im jest ono niższe w stosunku do pokonywanych kilometrów, tym lepiej. O takich maszynach mówimy wówczas, iż są ekonomiczne, a więc oszczędne i przyjazne dla naszych portfeli. Wadą napędów spalinowych jest to, że generują one relatywnie dużo zanieczyszczeń, choć i tutaj wiele zmieniło się na lepsze.

Istotną sprawą jest także szersza dostępność czystszego paliwa – zarówno bezołowiowego, jak i biopaliw opartych o naturalne komponenty.