Jak rozmawiać? Wskazówki psychologiczne, które wpływają na podświadomość

Rozmowa. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego od tej czynności. Jedna osoba mówi, druga odpowiada. Nie zawsze rezultat jest taki, jakiego oczekujemy.

Dlaczego? Powodów jest wiele. Jednym z nich mogą być zbyt wielkie oczekiwania, a zbyt mały wkład w realizację rozmowy. Ludzie bardzo często myślą, że inni powinni robić więcej od nich samych i tu jest główny problem. Często spotykamy się także z koniecznością przeprowadzenia rozmów, których się boimy.

Chociażby z ludźmi, przed którymi czujemy strach lub konieczność okazania dużego szacunku. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się jak rozmawiać, by uświadamiać i wpływać na podświadomość, przygotowaliśmy kilka pomocnych porad:

 • Jeśli jesteśmy osobami, które są zmuszone do częstych rozmów – możemy zastosować stary, ale nadal działający trik. Wystarczy powiesić lustro w sposób, w który nasz rozmówca będzie się w nim odbijał. Możemy mieć pewność, że gdy kątem oka zobaczy swoją twarz, będzie unikał grymasów i min, dzięki czemu ogólne wrażenie będzie milsze;
 • W momencie, gdy czeka nas ważna rozmowa, a możemy mieć wpływ na jej godzinę – planujmy to w sposób, aby odbyła się na początku lub na końcu dnia.

  Dzięki temu nasz rozmówca nas bardziej zapamięta. Szczególnie polecane jest to osobom, które przykładowo szukają pracy i chcą pozostawić po sobie dobre wrażenie. Te, które będą rekrutowane w środkowej porze dnia – mają mniejszą szansę na zatrudnienie;

 • Rozmawiając z ludźmi, bardzo często mamy wrażenie, że nie chcą do końca podzielić się z nami prawdą lub coś przed nami ukrywają. Jeśli sytuacja wymaga tego, byśmy dowiedli prawdy – nie spuszczajmy wzroku z oczu rozmówcy.

  W większości przypadków prowadzi to do sytuacji, w której osoba zacznie się tłumaczyć lub mówić więcej;

 • Kiedy chcemy zwrócić uwagę rozmówcy, który nas nie do końca słucha – musimy zrobić to w sposób fizyczny. Najlepiej jest powtarzać jego gesty co jakiś czas, pamiętając jednocześnie o tym, aby nie przesadzić. Dzięki temu zauważy, że go słuchamy i zależy nam na kontakcie z nim;
 • Jeśli stresujemy się jakąś rozmową, jej przebiegiem, pytaniami i innymi aspektami – najgorsze co może być to towarzyszący nam stres. Istnieje jeden trik, dzięki któremu unikniemy niepotrzebnego zakłopotania.

  Wystarczy wyobrazić sobie, że osoba z którą przeprowadzamy rozmowę jest naszym starym znajomym ze szkolnej ławki. Wszystko stanie się prostsze, a my wypadniemy swobodniej i bardziej naturalnie.

.