Gry oparte na wyobraźni

Skrót RPG rozwija się jako role-playing game. Nazwy tej używa się do określania pewnego rodzaju gier towarzyskich, które mają całkiem spore grono miłośników.

Inną nazwą dla RPG jest gra wyobraźni i zdaje się, że ta nazwa mówi zdecydowanie więcej o specyfice omawianej formy rozrywki. W grach RPG nie korzysta się z żadnych nowinek technicznych i rozbudowanych akcesoriów.

Tutaj podstawowym narzędziem jest wyobraźnia. Grę prowadzi tak zwany mistrz gry, który wprowadza wszystkich uczestników do nierealnego świata.

Oczywiście, są tutaj i określone zasady, i ustalone cele, które należy osiągnąć, żeby zwyciężyć. Jest jednak ogromna dowolność w kreowaniu scenariuszy RPG.

Każdy z nich jest inny i jedyny w swoim rodzaju, chociaż oczywiście najprościej jest korzystać z pewnych schematów, które znajdziemy w odpowiednich podręcznikach. Jeśli lubimy fantastykę, umiemy posługiwać się wyobraźnią i jesteśmy otwarci na nowe formy rozrywki, to z pewnością powinniśmy przekonać się, czy świat gier RPG jest również naszym światem.