Dermokosmetyki od strony prawnej

Wydawać by się mogło, że skoro dermokosmetyki stoją na półce obok leków, to obowiązują co do nich jakieś regulacje prawne. Jednakże, trzeba wiedzieć, że tak nie jest. Prawo nie reguluje tej kategorii. Co więcej, ustawodawca w żaden sposób nie wyszczególnia, nie wyróżnia, ani nie nakłada odmiennych wymogów związanych z rejestracją dermokosmetyków.

Oczywiście nie należy zapominać o wyjątkach. Niektóre kosmetyki apteczne rejestrowane są jako wyrób medyczny. Według prawa dermokosmetyk to kosmetyk jak każdy inny. Ważne jest, aby był bezpieczny dla naszego zdrowia oraz aby został przebadany mikrobiologicznie.

Nie ma organów kontrolujących, które mogłyby sprawdzić, czy kosmetyk jest lepszy oraz skuteczniejszy od kosmetyków drogeryjnych. Ponadto nie ma żadnych zarządzeń, które mogłyby wskazywać czy kosmetyk ma być sprzedawany w aptece, czy w drogerii. Zatem dermokosmetyki nic innego jak strategia marketingowa, która zawiera sposób dystrybucji produktów kosmetycznych. Co więcej, nie ma żadnych regulacji co do nazw i oznaczeń, co często może wprowadzać w błąd i wywoływać chaos informacyjny.