Darmowy dostęp do gier komputerowych?

Każda gra komputerowa została przez kogoś stworzona i jeśli nie sprzeda on swoich praw do tego produktu (bo gra jest produktem takim samym, jak każdy inny produkt), to jest ona jego własnością i może on zrobić z nią, co tylko chce. Są ludzie, którzy robią proste gry z czystej pasji, a potem udostępniają je internautom całkowicie za darmo. Są również tacy, którzy je sprzedają i jest to jak najbardziej naturalne zjawisko, ponieważ każdy chce otrzymywać za swoją pracę wynagrodzenie.

Co ciekawe, jest jeszcze trzeci, bardzo ciekawy wariant. Wiele gier zaliczanych do grona MMORPG to gry całkowicie darmowe. Jeśli chcemy w nie zagrać, to musimy tylko wejść na określoną stronę WWW, zalogować się tam i rozpocząć rozgrywkę.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby właściciele takich gier nic na nich nie zarabiali. Niekoniecznie tak jednak musi być. Wielu z nich zdało sobie sprawę, że pieniądze mogą pozyskiwać nie bezpośrednio od graczy, ale na przykład od reklamodawców, którzy wykupują banery na ich witrynach czy też w inny sposób się tam reklamują.