Czy Polacy się szczepią?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, cały czas funkcjonuje kalendarz szczepień obowiązkowych. Mimo to w ostatnim czasie szczepionki budzą bardzo wiele emocji, szczególnie wśród młodych rodziców, którzy odmawiają zaszczepienia swoich dzieci. Jak w takim razie przedstawia się ogólny poziom szczepień Polaków? Cały czas pozostaje on bardzo wysoki, jednak z roku na rok spada.

W 2011 roku 94% dzieci, zostało zaszczepionych zgodnie z kalendarzem. Choć wydaje się to bardzo duży odsetek, rok wcześniej było on o 3% wyższy. Specjaliści twierdzą, że dopóki ponad 90% Polaków poddaje się obowiązkowym szczepieniom, wciąż są oni objęci tzw.

odpornością zbiorowiskową. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia epidemii, któreś z chorób zakaźnych jest bardzo niewielkie. Należy jednak uważnie obserwować nasilające się ruchy anty-szczepionkowe.

O ile w 2009 roku liczba osób unikających szczepienia wynosiła 3 tysiące, dwa lata później takich ludzi było o 1,5 więcej. Jeżeli tendencja wzrostowa będzie się utrzymywać – bardzo możliwe, że dawne choroby zakaźne powrócą.