Błotniki samochodowe i ich rola w pojeździe

Jednym z elementów konstrukcji samochodu są błotniki samochodowe, które pełnią w pojeździe określoną rolę. Ogólnie rzecz ujmując ich zadaniem jest ochrona danych części w aucie. Jeśli chcielibyśmy być bardziej szczegółowi, rolę błotników samochodowych możemy podzielić na dwie zasadnicze funkcje.

Pierwsza rola to osłona kół przed zabrudzeniami, błotem i wodą. Druga z kolei to ochrona kół przed skutkami ewentualnych kolizji. Poniżej znajduje się rozwinięcie wspomnianych tu dwóch funkcji błotników samochodowych.

Błotniki samochodowe jako osłona przed zabrudzeniami

Osłona kół przed wszelkimi zabrudzeniami, takimi jak błoto, woda, piasek i inne, to rola błotników samochodowych, która zapewne jako pierwsza nasuwa się nam na myśl. Specyficznym rodzajem błotnika, który pełni taką rolę jest również tak zwany „chlapacz”. Chlapacze są gumowymi lub plastikowymi elementami montowanymi seryjnie lub jedynie opcjonalnie dodawanymi do samochodów.

Znajdują się za kołami auta przy tylko jednej lub przy obu osiach. Ich zadaniem jest ochrona nadwozia przed wodą, błotem i kamieniami. Swoje zastosowanie znalazły w rajdach samochodowych, które nierzadko odbywają się na drogach szutrowych.

www.protetykazebow.pl ZadbaneAuto.pl Kraków: folie ochronne na lakier samochodowy

W takich sytuacjach chlapacz ma ochraniać nie tylko nadwozie pojazdu przed wylatującymi spod kół kamieniami, ale również kibiców! W przypadku codziennie użytkowanych samochodów wystarczą zwykłe błotniki, które chronią opony przed osadzaniem się na nich zanieczyszczeń, a tym samym zapewniają ich ścisłe przyleganie do podłoża. By błotniki samochodowe mogły jak najlepiej pełnić wskazaną tu rolę, niezbędne jest ich dokładne dopasowanie do wymiarów koła, a także do sposobu jego montażu. Pod uwagę należy wziąć także rozstaw osi i odległości kół tej samej osi od siebie.

Uwaga! W samochodzie z napędem na 4 koła ułożenie błotnika będzie na pewno inne niż w samochodzie z napędem tylko na tylne lub na przednie koła.

Błotniki samochodowe jako ochrona przed skutkami kolizji

Drugą bardzo ważną rolą błotników samochodowych jest ochrona kół auta (a przed wszystkim opon) przed skutkami ewentualnych kolizji lub uderzeń. Mocniejsze uderzenie w inne obiekty mogłoby doprowadzić nawet do urwania koła! Błotnik samochodowy ma zapobiec takiemu rozwojowi wypadków.

Oczywiście sam jest narażony na uszkodzenia, takie jak otarcia czy pęknięcia, ale usterka błotnika, w przeciwieństwie do uszkodzenia kół samochodowych, nie oznacza braku możliwości dalszej jazdy samochodem i bezpośredniego zagrożenia.

www.milkowka.com.pl